Sinan Aydın ile Sri Lanka
November 30, 2011
Ezgi Eylem’den Kerala’dan Goa’ya
December 8, 2011
Sinan Aydın ile Sri Lanka
November 30, 2011
Ezgi Eylem’den Kerala’dan Goa’ya
December 8, 2011

02-12-2011 Sri Lanka / Hikkaduwa

Seyyahhane’nin ilk yolcusu olarak aldığım sorumlulukla Hint Okyanusu dalga sesleri eşliğinde Sri Lanka Hikkaduwa’dan ilk yazıma başlıyorum. Bu zor görevi  her ne kadar bir bardak taze tropik meyva suyu eşliğinde yapsam da gerçekten hiç kolay değil:)

Sri Lanka topraklarına adim atali bir hafta oldu. Colombo, Kandy, Pollonaruwa,Sigiriya ve  Nuwara Eliya’nın  ardından bugun de Hikkaduwa’dayız.  Burası daha çok sörfçü ve hippilerin geldiği bir sahil kasabası. Gezdiğimiz gördüğümüz yerlerin tarihini, kültürünü  Sinan ve Pırıl’dan detaylı alacağınızdan, ben de biraz serdeki modacılıkla   kılık kıyafetlerden, insanlardan bahsedeyim naçizane.  Bir de dalış deneyimi yaşadım ki sormayın…

Bir kere Sri Lanka’lı kadınlarda saç çok önemli.Ne kadar uzun ve ne kadar çok taramak suretiyle taras taras yapılırsa o kadar makbul:) Saçımı uzatsam ideal bir Sri Lanka’lı kadın haline gelebilirim bu kabarık saçlarla… Eğer saçınızı taras yapmıyorsanız bu sefer kol kalınlığında örgü de yapsanız olur. Güneş gözlüğü bu ülkede out, her renkten şemsiyeler  in…Genelde yüzde doksanında sari denilen elbiseler var. (Hala bir tane edinemedim. Geldiğimden beri  istemekteyim.) Bu elbiseler içte kısa kollu göğüs altında biten dar bir bluz üzerine kumaş atmak suretiyle, yere kadar uzun etekle tamamlanıyor. Bir de parmak arası terlik giydin mi tamamdır. Sri Lanka’lı kadınlar pek aksesuar kullanmıyor. Sanırım sadece düğünlerde takıp takıştırıyorlar. Düğüne giden kadın fotoğrafında görebilirsiniz. Gelelim erkeklere;  bir grubunda  üstü çıplak altında peştamal gibi bir şeyle gezenler var ve bunlar genelle çıplak ayaklı oluyorlar. Yine aynı peştamal kılıklı şeyle normal tşirt veya gömlek kombinleyenler var. Budizmin yaygın olduğu yerlerde turuncu rahiplerden görebilirsiniz.

     

Genel olarak insanlar güler yüzlü ama yavaş! Trafik şehirler arası felaket. 50km ancak 2 saatte alınıyor. Sağlamazsan yandın. Bekle de gitsin öndeki tuktuk…Sağlarsan da yandın, heran karşına çılgın bir otobüs çıkabilir. Hayat sana güzel diyenler bu yazdıklarımı dikkate alsınlar lütfen! Biz bu yollarda 1100km yaptık. Bu arada Sri Lanka’nın ilk otobanı biz buradayken açıldı ve biz ilk kullananlardanız:)

    

Gelelim dalış deneyimine, maalesef fotoğraf yok ama zaten görüş çok kötüydü. İrili ufaklı renkli balıklar var ama öyle aman aman birşey de yok açıkçası. Fakat  daliş dönüşü sahilde kaplumbağaların geldiği  bir koya uğradık. Onları da göremedim ama sonunda şans biraz güldü ve 40-50cm boyutlarında bir reef köpekbalığı gördüm, kıyıda laylaylom yürürken…Bu da birşeydir:)

Şimdilik yazacaklarım bu kadar, 4 Aralık’ta Hindistan’da Cochin’e uçuyoruz…

Görüşmek üzere…

Ezgi