Tayland-Sinan Aydın

TAYLAND’IN MERKEZ IŞIĞI BANGKOK & KUZEY BAHÇESİ CHIANG MAI-Pırıl Yay
March 22, 2012
Uzakta bir ülke LAOS!-Sinan Aydın
April 10, 2012
TAYLAND’IN MERKEZ IŞIĞI BANGKOK & KUZEY BAHÇESİ CHIANG MAI-Pırıl Yay
March 22, 2012
Uzakta bir ülke LAOS!-Sinan Aydın
April 10, 2012

Tayland-Sinan Aydın

Güneyindeki inanılmaz jeolojik yapıları ve mavisinden yeşiline her tonunu barındıran denizinden, Kuzeyindeki kabilelere, Unutulmaz Tayland.

Tayland, bir tarafında Myanmar diğer tarafında Laos ve Kamboçya ile komşu, 65 milyonluk nufusu ile asyanın güneyinde bir ülke.

Güneyinde ünlü adaları ve turkuaz mavi denizi olan bu ülke kuzeyine çıktıkça dev ormanları ile içinde dolaşırken zorlanacağınız sıklıktaki ağaçları ve dağları ile tam bir doğa cenneti.

Yönetim biçimi monarşi, krallıkla yönetiliyor. Ülke nüfusunun %95 Budist olan Tayland halkı, hem kralına hemde dinine son derece bağlı.

Kaçıncı kez Tayland’tayım bilmiyorum ama her gelişimde yeni yerler, güzellikler keşfediyorum bu ülkede. Ve buraya gelirken yine uzun uzun hazırlandım, bu sefer neresinde daha fazla kalmalı neler yapmalı…

Ve bu güzel ülkeye güneyinden Malezya’dan geldim. Hindistan sonrasında Malezya’da iyice yaymıştım kendimi pek çıkmak istemedim açıkçası ve güneyindeki harikalar diyarı Phuket adasında devam ettim.

Hani bir deniz bu kadar mı berrak olur, içindeki balıkları bu kadar mı gökkuşağına benzer, rengarenk olur. Phuket’te yaşıyorsunuz bu güzellikleri. Phuket adası bu bölgedeki en büyük ve merkez ada, burada kaldığım sürede yaklaşık 10 tane adayı gezdim.  Ada dediğim öyle yatay geniş adalar değil, düşünün kaçkarları deniz kaplamış işte öyle yükseliyor dağ şeklindeki adalar.

Bazı adalarda yerleşimler var, bazılarında ise yok çünkü insanların evlerini yapacakları düzlükler yok. Belgesellerin çekildiği Panye adasındayım, evler su üstünde yüzen evler. Görüntü ise evet herkesin bir şekilde yaşaması gereken duygu…

Tayland, Güneyinde bu muhteşem adaları yaşarken kuzeyinde dağları, orman köylerini hatta kabileleri görebileceğiniz güzellikleri sunan ülke Tayland.

Güneyinden sonra asıl amacım en kuzeyine çıkmak, ormanlarında yürümek ve kabilelerine karışmak ama öncesinde hazırlıklarımızı yapmak için Bangkok’tayız.

Bangkok ülkenin kalbi, asyanın kalbi. Ülkenin ekonomisini oluşturan iş gücünü sağlayan şehir. Yaklaşık 8 milyon insan yaşıyor ama sayısının bu kadar yüksek olmasının yanında çok temiz bir şehir. Şehirde trafik sorunu toplu taşıma araçları sayesinde daha az. Şehrin her tarafına ya metro ile gidebiliyorsunuz yada havaray ile. Havaray ne yazıkki bizim ülkemizde yok, özellikle metronun yapılamadığı yerlere tercih edilen bu sisten vagonların köprüler sayesinde havadan gitmesini sağlıyor.

Bangkok’ta çok zaman harcamak istemiyorum kuzeye çıkmalı dağlara kavuşmalı…

Ve Chiang Mai!

Sonunda uçsuz bucaksız ormanlardayım, sonunda oksijeni sonuna kadar içime çekebiliyorum…

Ve sonunda hani o belgesellerde gördüğünüz kalın halkalar takarak boyunlarını uzatan Karen kabilesindeyim!

Karen kabilesinin tarihi çok uzun ama çok kısa olarak neden bu kadınların boyunlarını uzattıklarından bahsetmek istiyorum. Bu ormanlarda kaplanlar yaşıyor, evet halen yaşıyor. Eskiden kaplanlardan korunmak için kadınlar boyunlarına ve dizlerine kendilerine kalın metalden halkalar takarmış çünkü kaplanın ilk saldıracağı yer boyun ve dizler. Zaman içerisinde bir şekilde geleneğe dönmüş ve günümüzde de sürdürülüyor.

Tayland bitti mi kesinlikle hayır. Önce Laos sonra Kamboçya ama yine Tayland’a dönüş. Bırakılır mı bu ülke kesinlikle hayır!

Bahsetmek istemiyordum ama dayanamadım yine. Tayland’a gelip de Thai masajı yaptırmadan dönülür mü kesinlikle olmaz! Nasıl bir şey mi? İnanın anlatması çok uzun sürer, sözüm olsun bir gün beraber geliriz buralara o zaman benim hediyem olsun :)

Güzel topraklardan sevgiler!