Uzakta bir ülke LAOS!-Sinan Aydın

Tayland-Sinan Aydın
April 5, 2012
Gözyaşları ve Utanç: PHNOM PENH-Pırıl Yay
April 15, 2012
Tayland-Sinan Aydın
April 5, 2012
Gözyaşları ve Utanç: PHNOM PENH-Pırıl Yay
April 15, 2012

Uzakta bir ülke LAOS!-Sinan Aydın

Bir tarafında Çin, Vietnam diğer tarafında Myanmar, Tayland, Kamboçya.

Asya’nın güzel ülkesi Laos!

Laos, bizler tarafından az bilinen hatta bizim ülkemizde bir çok kişi tarafından ismi bile bilinmeyen nerede olduğuna şüphe ile yaklaşılan 7 milyonluk nüfusu ile Asya’nın güzel ülkesi Laos’tayım.

Laos Komunizm ile yönetilen fakir ama halkı mutlu bir ülke. Geçim kaynakları çok sınırlı, son zamanlarda eko turizm ile toparlanmaya çalışıyor.

Yakın tarihinin hemen hemen her döneminde büyük savaşlar görmüş olsa da halkı özellikle turistlere karşı olabildiğince güler yüzlü elinden geldiğince yardım sever.

Laos’a, bir başka güzel ülke, Tayland’dan yaklaşık 1 saatlik uçuşla küçük bir uçakla geldik. Gelirken, yukarıdan baktığınızda altınızda yemyeşil ormanlar, nehirler alabildiğince uzanıyordu. Bu ellenmemiş doğa içinde acaba nereye inecek pırpırlı uçağımız diye meraklandık  olsun, bizim de buraya geliş amacımız, bu benzersiz ormanların içerisinde kilometrelerce yürüyüp, Tibet platolarında doğan Laos üstünden geçerek Vietnam’dan dökülen Mekong nehrinin üstünde kürek çekmekti.

Laos’taki ilk durağımız hem eski Fransız kolonyel mimarisi ve romantizmi hem de ekoturizmi ile meşhur Luang Prabang şehri.  Burada,  Laos’un kuzeyinde, hem güzel  ormanlarında yürümenin, nehirde  kürek çekmenin, doğada olmanın tadını doyasıya çıkartıyoruz. Doğası öyle güzel ki kendinizi bir an olsun burada kaybetmek istiyorsunuz.  Tabii gelmişken şehrin meşhur sayısız tapınaklarını görüyor, nehir kenarında şarabımızı yudumluyor, ve rengarenk akşam pazarını da turluyoruz.

Luang Prabang’dan ayrılıp Güney’deki başkent Vientiane’e giderken arada Vang Vieng şehrinde mini bir mola verip, nehirde tubing (bir nevi kamyon lastiğinde rafting) yapan her milletten insanı izliyoruz. Fotoğrafçılık ağır basıyor , lastiği pas geçip, hızla Vientiane’e  geçiyoruz.

Vientiane, belki de görebileceğiniz en minik, mütevazi ama kendince düzenli tertipli başkentlerden.  Ülkenin tüm bakanlıklarını, elçiliklerini neredeyse 3 sokaklık bir mahallede görebiliyorsunuz.  Tabii Sosyalist düzenin de etkisi ile hep büyük, görkemli devlet daireleri var. Ülkeden ayrılmadanki son durağımız ulusal müzede de, hem Fransız kolonisinden bağımısızlık, hem de Vietnam savaşı sonrası CIA’in döndürdüğü dolaplardaki direnişleri için daha da sempati duyuyorsunuz bu halka.

Laos… Güzel yeşil ülke. Mütevazi, saygılı halkı, gelişmekte olan eko turizmi, hem Asya hem Fransız etkileri taşıyan leziz mutfağı ile Güneydoğu Asya’nın ortasına kurulmuş sizleri çağırıyor!