Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti , Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir ve dünyanın en büyük demokrasisidir. Aslında kendisi Avustralya gibi bir ada kıta iken, Asya’ya yanaşması ve alttan ittirerek bu kıta ile birleşmesi sonucu, Asyanın Güneyinde bir yarımada oluşturmuştur. Kuzeyindeki komşu ülke Nepal ile sınırlarını sağlayan dünyanın en yüksek dağları Himalayalar da aslında bu iki kıtanın çarpışarak birleşmesi sonucu yükselmiş ve dünyanın bir nevi çatısını yaratmıştır.

Hindistan’ın, Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Bhutan, ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır paylaşmaktadır. Ayrıca okyanustan, Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya'ya çok yakındır.

Tarihte çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Hint yarımadası, aynı zamanda Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizm gibi 4 büyük dinin de doğum yeridir. 28 Eyalete bölünmüş ülke, ve parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir, ve dünyanın en büyük on birinci ekonomisine sahiptir. Ekonomi hızla büyümesine rağmen 1milyar 200 milyonluk kalabalık nüfus sebebiyle yoksulluk oranı da o denli yüksektir.

« Yüz ölçümü: 3,287,263 km2. Dünyanın 7. Büyük ülkesidir.

« Nüfus: 1,166,079,217 (Temmuz 2009 verileri)

« Yönetim Biçimi: Parlamenter Federal Cumhuriyet

« Resmi Dil: Hintçe ve İngilizce

« Din: %82 Hinduizm, %12 İslam, Hristiyanlık, Jainizm, Sihizm, Budizm, Diğer

« Başkent: Yeni Delhi

« Diğer Önemli şehirleri: Bombay, Jaipur, Kalküta, Varanasi, Bangalore, Udaipur, Agra

« Saat Dilimi: +5:30’dur. Türkiye’den 3 saat 30 dakika ileridedir.

« Trafik yapısı: Hindistan’da trafik bizdekinin tam tersi soldan akmaktadır.

« Uluslararası telefon kodu: 91

« Elektrik 230V, prizler 3 dişlidir.

« Para birimi: Rupi’dir. IPR Şeklinde yazılır. 1 dolar yaklaşık 55 rupidir.

FOTOĞRAF ALBÜMLERİ


GEZİLERİMİZDEN
SİNAN AYDIN GÖZÜYLE