Küba Adası, Isla de la Juventud ve komşu küçük adalardan oluşan Küba Cumhuriyeti, Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu'nun kesiştiği yerde bulunur. Kristof Kolomb'un birinci yolculuğunda keşfederek (Ekim 1492) İspanyol toprağı ilan ettiği Küba'da ilk kalıcı yerleşim 1511'de kuruldu. 1898'de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya'nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902'de Birleşik Devletler'den resmi bağımsızlık kazandı. ABD, Küba'nın iç ve dış ilişkilerinde söz sahibi olma ve Guantanamo Koyu'nda bir deniz üssü kurma hakkını aldıktan sonra birliklerini adadan çekti. 1933'te Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle gelen Batista, en ünlü diktatör olarak uzun yıllar Küba yönetimine damgasını vurdu. Batista zamanında tarım ve hayvancılığın yanı sıra turizm ve kumarhane işletmeciliği de önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Buna karşı işsizlik oranın yükselmesi, nüfusun büyük çoğunluğunun yoksulluk içinde kalması ve ekonominin giderek daha da dışa bağlanması Batista yönetimine karşı etkin bir muhalefetin doğmasına yol açtı. 1950'lerde diktatörlüğü hedef alan gruplardan birine liderlik eden Fidel Castro, Arjantinli devrimci Che Guevara'nın da yer aldığı örgütle Aralık 1956'da Küba'da başlattığı gerilla hareketi, zamanla öteki gruplardan da destek alarak Batista'ya bağlı birliklere önemli darbeler indirdi. 1 Ocak 1959'da diktatör Batista'nın Küba'yı terk etmesinin ardından Castro'ya bağlı bin kişilik bir kuvvetin Havana'ya girmesiyle yeni bir yönetim başladı.
Soğuk Savaş sonrasında kesilen Sovyet yardımı yüzünden iktisadi bir açmaza sürüklenen Küba, turizm yatırımlarına yöneldi ve kısıtlı da olsa özel yatırımlara izin verildi. Yine bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerde kısıtlı bir iyileşme görüldü. Temmuz 2006'da Fidel Castro başkanlık görevlerini kardeşi Raul Castro'ya devretti.
Küba, Karayipler'deki en kalabalık ülkedir. Dünyaca ünlü salsa ve bolero orkestralarının da uğrak yeri adada, Günlük yaşam da neşeli bir şarkı gibidir. Küba edebiyatının özellikle şiir alanında zengin ve nitelikli bir mirası vardır. 19. yy'da yaşamış şair Jose Marti ile 20. yy'da yaşamış olan Nicolás Guillén önemli Kübalı edebiyatçılardandır. Ünlü şarkı Guantanamera, Küba'nın devrimci kahramanı Jose Marti'nin eseridir.

Küba mutfağı hemen hemen tamamiyle İspanyol ve Karayip karışımıdır. Domuz eti,siyah fasulye, deniz mahsülleri çok tüketilir. En cok tüketilen içecek ise kahve ve tabi Küba Ron’udur.« Yüz ölçümü: 110.861 km2

« Nüfus: 12 milyon

« Yönetim Biçimi: Sosyalist Cumhuriyet

« Resmi Dil: İspanyolca

« Başkent: Havana

« Diğer Önemli şehirleri: Trinidad, Santo Domingo, Pinar del Rio, Cienfuegos, Varadero

« Saat Dilimi: - 7

« İklim: Yıllık ortalama sıcaklık 26 °C'dir. İki mevsimle belirlenen yarı tropikal bir iklime sahiptir.

« Trafik yapısı: Sağdan

« Uluslararası telefon kodu: 53

« Elektrik: 110 – 220 V, Prizler iki yassı çubuktan oluşur.

« Para birimi: Küba Pezosu

FOTOĞRAF ALBÜMLERİ


GEZİLERİMİZDEN
SİNAN AYDIN GÖZÜYLE