Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti dünyanın en geniş topraklara sahip otuz birinci ülkesidir.
Ülkenin kuzeydoğusu genellikle dağlık olup Afrika'nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı'nı içinde barındırır. Kuzeyde ve batıda genellikle Büyük Göller'in birer parçası olan göller zinciri yer alır. Bunlar arasında Afrika'daki en büyük göl olan Victoria Gölü ve yine kıtadaki en derin göl olan Tanganika Gölü yer almaktadır. Özellikle Tanganika Gölü, barındırdığı çeşitli benzersiz balık türleriyle ünlenmiştir. Ülkenin orta kuşağı, tarıma uygun alanlar ve platolardan ibarettir.

Doğu kısımlar ise okyanus kıyısında bulunduğundan genelde sıcak ve nemlidir. Doğudaki bu Hint Okyanusu kıyılarının biraz açıklarında Zanzibar adası yer alır.

Değerli taşlar, altın, doğal gaz, nikel, kalay, fosfat, demir, kömür gibi doğal kaynaklara sahip Tanzanya halkı ne varki dünyanın en yoksul halklarından biridir. Halkın üçte biri yoksulluk sınırının altında gelire sahiptir. Tanzanya, 126 farklı etnik grubu (kabileyi) bünyesinde barındırır. Her bir topluluğun kendine özgü dili bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili Svahili dilidir. Ülke bağımsızlığını ilan ettikten sonra, sömürge döneminin resmi dili olan İngilizce, bir süreliğine resmi işlerde kullanılmaya devam edildi. Son yıllarda, İngilizce hemen hemen hiçbir devlet kurumunda kullanılmamaktadır. Bu nedenden dolayı Tanzanya, Afrika'daki sömürge ülkeleri arasında eski sömürge dilini hemen hemen hiç kullanmayan sayılı devletlerden biridir. Tanzanya'daki nüfusun üçte biri Müslüman veya Hıristiyan'dır. Geriye kalan nüfus ise yerel dinleri benimsemiş durumdadır.

« Başkent: Dodoma , Darüsselam ise ticari başkent

« Nüfusu: 43.700.000

« Yüzölçümü: 945.087 km2

« Yönetim Biçimi: Cumhuriyet

« Dil: Swahili

« Din: Hıristiyan %45, Müslüman %35, yerel inançlar %20

« Para Birimi: Tanzanya Shillingi (TZS)

« Saat Farkı: Türkiye’den 1 saat ileridedir.

« İklim Tipi: Kıyıda tropikal yüksek arazilerde ılıman iklim görülür.

« Telefon Kodu: 255

« Trafik yapısı: Tanzanya’da trafik bizdekinin tam tersi soldan akmaktadır.

FOTOĞRAF ALBÜMLERİ


GEZİLERİMİZDEN
SİNAN AYDIN GÖZÜYLE